W koło słyszy się, że rolnictwo to nieopłacalna dziedzina, a zbudowanie na tym biznesu, w ogóle graniczy z cudem. Jednak wielu rolników radzi sobie całkiem dobrze. Pamiętajmy, że są pomoce od państwa, zasiłki, tanie kredyty dla rolników, dotacje i inne zapomogi, które wspierają rolników.
Skąd wziąć maszyny rolnicze
Ciągnik, kombajn, peleciarka, czy inne specjalistyczne maszyny, pojazdy i urządzenia dla rolników, niestety są drogie. Mówimy tu o kosztach rzędu kilku – kilkuset tysięcy złotych. Mały rolnik nie jest w stanie sobie z nimi poradzić.
I tu z pomocą przychodzi leasing. Podobno jest on bezpieczniejszy od kredytu i na pewno łatwiejszy niż kupowanie maszyny rolniczej na własną rękę.
Leasing dla rolników
Szybkie przypomnienie na czym polega leasing. To sytuacja w której użytkujemy daną maszynę czy urządzenie od leasingodawcy, płacąc przy tym comiesięczną ratę leasingową. Najprościej można to porównać do abonamentu telefonicznego. Kupujemy telefon za złotówkę, płacimy abonament przez dwa lata i telefon jest nasz (oczywiście przy leasingu mówimy o większych kwotach i dłuższym okresie leasingowania).
Gdzie leasing dla rolników?
Przejrzeliśmy oferty kilku instytucji finansowych i okazało się, że jest mały problem, ponieważ w ofertach nie ma konkretnych danych, które mówiły by co można wziąć w leasingu. Znaleźliśmy tylko ogólne informacje. Jednak poszukaliśmy po forach, blogach i innych portalach tematycznych, gdzie udało się co nie co znaleźć. Tutaj jeszcze małe podsumowanie jak leasing wypada na tle innych produktów finansowych: LINK
Uśrednione zasady leasingu
– większość firm oferuje od 0% wkładu własnego / wpłaty początkowej,
– leasing to zazwyczaj okres do 84 rat,
– możliwość zakupu dowolnych maszyn rolniczych,
– możliwość odliczenia VATu.
Ciekawą ofertę proponuje EFL, ogólne zasady to:
- finansowanie dowolnego rodzaju rolnictwa
- mała ilość wymaganych dokumentów
- wpłata własna już od 5%, a dla klienta stałego nawet od 0%
- finansowanie od 6 do 72 m-cy – leasing, od 3 do 84 m-cy – pożyczka
- stała i zmienna stopa %
- możliwość finansowania w złotówkach i w Euro
- koszty ubezpieczenia zaliczane na poczet pierwszej wpłaty
- zawarcie umowy u Klienta
- formalności nawet w pół godziny
W ten sposób rolnik, który nie ma dostępu do specjalistycznych urządzeń i maszyn, będzie mógł rozwinąć swoje gospodarstwo, być może wejść na nowe obszary hodowli czy produkcji, które dotychczas były dla niego niedostępne z powodu braku wyposażenia.
Leasing jest o tyle bezpieczny, że w przeciwieństwie do kredytu, możemy go zerwać i w najgorszym wypadku oddamy leasingowane maszyny. Natomiast z kredytem jest tak, że będziemy musieli go spłacić do końca.
A zatem rolniku, sam wybierz najkorzystniejszą dla siebie opcję finansowania swojego gospodarstwa rolnego. Pamiętaj, że leasing to idealna forma.