Leasing jest umownym stosunkiem cywilnoprawnym. W ramach leasingu jedna ze stron umowy (finansujący, leasingodawca) przekazuje drugiej stronie (korzystającemu, leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien uzgodniony w umowie leasingu okres, w zamian za ustalone ratalne opłaty (raty leasingowe). Patrz http://pl.wikipedia.org/wiki/Leasing
Tyle definicji, każdy nawet początkujący przedsiębiorca zna podstawowe zasady leasingowania, tym nie mniej staje przed dylematem, jaki system leasingowy wybrać dla siebie i swojej firmy.
Leasing, a podatki
Najczęściej wygrywa jednak leasing operacyjny, jako ten który daje największe możliwości optymalizacji podatkowej, bowiem leasing operacyjny pozwala wliczyć całość raty i odsetki w koszty uzyskania przychodu, podobnie jak czynsz inicjalny, opłaty manipulacyjne, prowizje i podobnie jak w leasingu finansowym koszty użytkowania. A na tym lista zalet operacyjnego leasingu się nie kończy.
Dużą zaletą jest to, że w tej wersji umowy leasingowej podatek VAT płacony i doliczany jest od każdej faktury (dopóki nie osiągnie ustawowego limitu), dzięki czemu korzystający nie musi płacić dużej kwoty na początku umowy, jak w przypadku leasingu finansowego. Tutaj też przy wersji operacyjnej nieodliczany VAT jest najmniejszy. W przypadku leasingu finansowego dla samochodu ciężarowego można za to liczyć na wliczenie w koszty uzyskania przychodu amortyzacji samochodu.
Leasing, a bilans płatniczy firmy
Leasing jest najlepszym rozwiązaniem dla firmy, również bardzo młodej, na pozyskanie środków trwałych, najczęściej jak tu piszemy, samochodu. Przy leasingu operacyjnym i tylko tym auta nie są wykazywane w bilansie (nadal figurują w bilansie leasingodawcy) co korzystnie wpływa na wskaźnik rentowności kapitału własnego firmy. Pozwala on ocenić, jak efektywnie podmiot gospodarczy pomnaża własny lub powierzony mu kapitał. W przypadku leasingu finansowego auto, bądź auta będą musiały być już wykazywane w aktywach firmy.
Leasing, a składka ubezpieczenia samochodu.
W tym aspekcie, ponownie wygrywa leasing operacyjny, przy, którym składka ubezpieczenia jest liczona jedynie od ceny netto danego auta. Dzieje się tak dlatego, że jak wcześniej wspomnieliśmy auta pozostają w bilansie firm leasingowych, a te mają 100% odliczalny VAT. W przypadku leasingu finansowego niestety nieodliczalny VAT musi zostać uwzględniony w kalkulacji wysokości składki.
Więcej o leasingu i sposobach na sfinansowanie zakupu środków trwałych dla firm znajdziecie tutaj http://pzwlp.pl/?m=podstrona&m_id=3&id=10