Sprawa na dziś jest o tyle niejasna, że przepisy VAT nie klasyfikują osobnej rubryki do odliczania VATu z usługi leasingowania. Dlatego wielu ma problem z tym w jaki sposób może odliczyć VAT.
Leasing jest traktowany po prostu jako dostarczenie towarów i usług. Zobaczmy więcej szczegółów.
Kiedy zaczyna się dostawa towarów
Już w momencie podpisania umowy leasingowej, mamy dostarczaną usługę, a leasingodawca wystawia nam FV. Ta umowa będzie płacona zazwyczaj w ratach (nawet do 84 rat).
Problem, a raczej niedogodność wydaje się polegać na tym, że FV jest wystawiana za cały okres świadczenia usługi, czyli na przykład za 84 miesiące. Suma faktury to zazwyczaj kilkadziesiąt tysięcy złotych, płatne w ratach.
— — — —
Korzystając z zasad określonych w art. 8 ustawy 10 o VAT, można zauważyć, że prawo do odliczania podatku nabywający ma w momencie zapłaty, czyli w tym przypadku za każdy miesiąc.
Korzystający nie jest właścicielem, więc cały czas korzysta z usługi i płaci za nią regularnie.
Dodatkowo możemy wyróżnić przy leasingu wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów WNT, przy którym prawo do obniżenia podatku powstaje z rozliczenia za miesiąc w którym opłacaliśmy fakturę, a w którym korzystaliśmy z usługi. W tym przypadku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia FV.
Powierz leasing specjaliście
Uwaga – kwestii prawnych nie jesteś się w stanie nauczyć po przeczytaniu jednego materiału, dlatego w przypadku problemów i niejasności związanych z rozliczaniem VATu od leasingu, najlepiej skontaktować się z wykwalifikowanym prawnikiem, który wytłumaczy nam na czym dokładnie polegają wspominane tu kwestie.
Korzystając z pomocy specjalisty, mamy pewność, że nasze dokumenty nie zostaną odrzucone z powodów błahych, takich jak choćby złe wypełnienie dokumentów.
A zatem powodzenia w zaciąganiu leasingu.